Kokoontumisajot 2013

Soldiers Motorcycle Association ry:n vuoden 2013 kokoontumisajo suunnattiin Jyväskylään 24.-26.5.2013. Jyväskylä päätettiin tapahtumapaikaksi edellisessä syyskokouksessa. Yhdistyksen varapuheenjohtaja Julle vastasi matkan suunnittelusta sekä järjestelyistä. Kokoontumisajojen yhteydessä järjestettiin yhdistyksen sääntömääräinen vuosikokous. Pääjoukko kokoontui perjantaina Vantaan Ikealla, josta lähtökynnys ylitettiin klo 1630. Pujottauduimme 4-tien perjantairuuhkan nykivään marssirivistöön. Ajonopeudet vaihtelivat 60:sta ylöspäin. Täydensimme joukkoa Lahden Renkomäeltä yhdellä BK-veljellä. Renkomäeltä jatkoimme sujuvammassa liikenteessä Vaajakoskelle, jossa kahvi- ja tankkaustauko ennen Laajavuoreen ajoa. Julle oli ajanut vastaanottamaan Gastahaus Laajiksen majoitukset jo aikaisemmin päivällä. Lämpötila laski matkalla 12 asteeseen, joka ei ollut yhtään liikaa… Sateelta vältyttiin, vaikka pariin kertaan uhkaavalta näyttikin. Gastahaus Laajiksessa joukko täydentyi perjantaina kahdella soturilla. Varusteet majoituksiin,
saunaan ja syömään keskustaan. Iltapalan ja “pakollisten” jälkeen takaisin Laajavuoreen ja valmistautumaan lauantaihin. Lauantaina aamiaisen jälkeen marssirivistö suuntasi Tikkakoskelle lämpimässä aurinkoisessa kelissä. Tikkakoskella joukkomme täydentyi vielä kahdella jäsenellä jolloin kokonaisvahvuutemme oli kahdeksan omaa jäsentä ja kolme BK-veljeä. Ilmasotakoululla saimme asiantuntevan esityksen joukko-osaston toiminnasta. Esittelijänä oli motoristi-veli, joten keskustelua riitti myös pyöristä. Ilmasotakoululle jätimme kiitokseksi yhdistyksen kilven ja isäntämme palkittiin SMCA- lippiksellä. Esittelyn jälkeen siirryimme Luonetjärven upseerikerholle jossa söimme erinomaisen lounaan aurinkoisella terassilla. Lounaan vahvistamana siirtyminen ilmailumuseoon, jossa saimme mielenkiintoisen opastuksen Suomen sotilasilmailun historiaan. Seikkaperäiset taustakertomukset antoivat
museosta paljon enemmän, kuin jos olisimme keskenämme kiertäneet kaluston. Hedgehog johti paluumarssin Laajavuoreen mukavaa reittiä; Uurainen – Multia – Petäjävesi. Reitillä oli sopivasti mutka-ajoa ja kauniita maisemia. Toiminnantäyteinen päivä jatkui Laajiksessa yhdessäolon, virvokkeiden ja saunomisen merkeissä. Jatkoimme iltaa viikinkityylisessä Harald-
ravintolassa Jyväskylän keskustassa. Hyvä tunnelma, mahtava motoristihenki ja erinomainen illallinen täydensivät hienoa päivää. Syventävää käsittelyä jatkettiin pikkutunneille asti “paikallisella radalla”. Sunnuntaiaamuna toimintakyvyn palauttamista ja kello 1000 yhdistyksen kevätkokous. Kevätkokouksessa palkittiin yhdistyksen ex-puheenjohtaja Miksa yhdistyksen kilvellä neljän toimintavuoden vetovastuusta, sekä Hedgehog kehystetyllä valokuvalla yhdistyksen ensimmäisen ulkomaanmatkan järjestelyistä vuonna 2012. Paluumarssille lähdimme hieman ennen puoltapäivää. Hedgehog oli jälleen paikallistuntijana kärjessä johdattaen pääjoukon mitä hienointa reittiä nelostielle; Muurame – Korpilahti – Sysmä – Vääksy, jossa kanavan varrella jäätelöt ja kahvit. Paluumarssilla letka pieneni jäsenistön suuntautuessa omille reiteille kotitukikohtiin. Kokonaisuutena upea reissu. Säät suosivat ja hyvä porukka teki jälleen yhdistyksen kokoontumisajoista huipputapahtuman. Kiitos kaikille osallistujille ja erityiskiitokset Jullelle erinomaisesta ohjelmasta järjestelyineen. Ensi vuonna tavoitteena yhtä hyvä tapahtuma, mutta suuremmalla joukolla niin omien jäsenten kuin BK-veljienkin voimin!! Biglarry